Wyszukiwarka turystyczna

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Przewodnik po państwach - Bułgaria

Położenie, powierzchnia i ludność

Bułgaria leży w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego, na granicy Europy i Azji. Sąsiaduje z Serbią, Macedonią, Rumunią, Grecją i Turcją. Około 5% obszaru Bułgarii przekracza wysokość 1600 m n.p.m., a 70% zajmują góry i wyżyny. Główną atrakcją kraju jest czyste i piękne wybrzeże Morza Czarnego przyciągające turystów z całego świata.
Bułgaria jest krajem wielonarodowym. Oprócz Bułgarów mieszkają tu Turcy, Romowie, Macedończycy, Pomakowie, Alanie, Ormianie, Rosjanie, Karakaczanie, Grecy, Tatarzy, Żydzi, Rumuni i Gagauzi. Przeważająca większość mieszkańców jest wyznania prawosławnego, reszta to muzułmanie, judaiści i niewielki odsetek katolików.
Obowiązujący język to język bułgarski, a waluta to 1 lew (BGN), dzieli się na 100 stotinek. Stolicą kraju jest Sofia (Sofija).

Kultura

Kultura Bułgarii przesycona jest artystyczną działalnością. Na szczególną uwagę zasługuje interesująca muzyka folkowa, znana na świecie od połowy lat 80. i uważana za kulturalną wizytówkę Bułgarii. Najbardziej popularny jest kobiecy śpiew i zespoły weselne. Tradycyjnie muzycy to zazwyczaj Cyganie, gdyż ich występy są ekspresyjne i zawierają dużą dawkę spontaniczności. Bułgarzy są bardzo gościnni i życzliwi dla obcokrajowców. Każdy, nawet niezapowiedziany gość witany jest mile widziany i zapraszany do domu. W porze posiłków zaprasza się go do wspólnego stołu; odmowa przyjmowana jest za nietakt. Gość wedle zwyczaju powinien odwdzięczyć się za gościnność kwiatami lub słodyczami.
Osoby spędzające wakacje w Bułgarii muszą pamiętać, że Bułgarzy odwrotnie interpretują kiwnięcia głową na „tak” i „nie”. Gesty te są często przyczyną wielu nieporozumień między turystami a miejscowymi.

Turystyka

Najlepszą porą na wczasy w Bułgarii jest maj – wrzesień. Lata są bardzo gorące i suche, więc dobrym wyborem może być wiosna i wczesna jesień. Jednak największe rzesze turystów ściąga nad Morze Czarne na przełomie lipca i sierpnia. Wówczas panują 30-stopniowe upały i bezchmurne niebo. Jednakże w sezonie ceny w Bułgarii są znacznie wyższe.
Bułgaria to także dobre miejsce do uprawiania sportów zimowych. Panują tu doskonałe warunki do jazdy na nartach. Sezon narciarski trwa od grudnia do kwietnia. Najchętniej i najczęściej odwiedzanym miejscem zjazdowym jest Góra Witosza. W marcu organizowane są tu międzynarodowe zawody w slalomie i slalomie gigancie.

Podróż

Najwygodniej dotrzeć do Bułgarii na pokładzie samolotu. Samoloty PLL LOT latają codziennie z Warszawy do Sofii a latem dodatkowo uruchamiane są połączenia czarterowe do Burgas i Warny (raz w tygodniu).
Przejazdy autobusowe do Sofii organizuje biuro Orbis Transport Sp. z o.o. we współpracy z bułgarskim biurem Turing OOD. Prawdopodobnie jest to jedyne autokarowe, zorganizowane połączenie. Autokary kursują 2-3 razy w tygodniu. Rezerwacji i zakupu biletu można dokonać w jednym z oddziałów Orbisu.
Jeśli chodzi o podróż samochodem to najkrótsza i najwygodniejsza droga (ok. 1200 km) prowadzi przez Medykę, Lwów, Tarnopol, Czerniowce, Vadul Siret, Bukareszt, Ruse, i do Warny. Przy wjeździe do Bułgarii pobierane są na granicy opłaty (winiety) za przejazd autostradami i drogami kl. I
Można także wybrać się w podróż pociągiem. Najdogodniejszym połączeniem jest kursujący w okresie czerwiec-sierpień pociąg relacji Kraków – Warna. Jednak jest to długa i męcząca droga. Podróż bez przesiadki trwa ok.34 godziny a kosztuje ok. 1000 zł (bilet w obie strony). Pozostałe pociągi jadące do Burgas i Warny z Katowic, Warszawy i Tarnowa mają po kilka przesiadek.

Kuchnia

Kuchnia bułgarska jest typową kuchnią bałkańską. Widać to po popularnych sałatkach z pomidorów, papryki, cebuli i owczego sera, tureckich kebabach i kebaczetach (kotlety z baraniny przypominające hamburgery). W Bułgarii je się stosunkowo dużo mięsa, owoców i warzyw. Popularne są dania mięsne przypominające gulasz z dodatkiem dużej ilości cebuli lub warzyw. W tych nadmorskich rejonach kraju jada się oczywiście sporo ryb (głównie jesiotra i makrelę). Ponieważ Bułgaria jest krajem o ciepłym klimacie stąd latem jada się bardzo dużo owoców (głównie brzoskwiń) i warzyw (przede wszystkim pomidorów), służących przede wszystkim do przygotowania sałatek i surówek. Najpopularniejszą z sałatek jest bez wątpienia sałatka szopska, którą można zamówić w większości restauracji w Bułgarii.
W kuchni bułgarskiej rzadko występują potrawy mączne. Dla Bułgara gotowane ciasto w rodzaju polskich pierogów byłoby nie do przełknięcia. Za to jedzą bardzo dużo chleba, który podawany jest praktycznie do wszystkich dań. Kromki chleba nie trzyma się w dłoni, lecz kładzie obok talerza na serwetce i łamie po kawałku.
Wybór napojów w Bułgarii jest bardzo szeroki. Począwszy od soków, przez wyrabiany na bazie jogurtu ajran, mocne kawy, herbaty z cytryną aż po alkohole. Wśród alkoholi dominują bułgarskie wina (melnik), słabsze boza (odmiana piwa, gęsta i słodka) i narodowa chluba - wódka rakia (wyrabiana ze śliwek lub winogron).

Zwiedzanie

Bułgaria posiada wiele, niezwykłych zabytków, 12 bardzo dobrze zadbanych parków narodowych, świetnie zagospodarowane i czyste plaże. Na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, jak żeglarstwo, windsurfing, parachuting i wiele innych. Co warto zobaczyć?
  • Kurort turystyczny - Złote Piaski – posiada długą, piękną plaży i unikalny, zielony park. Znajdują się tu kompleksy balneologiczne, w których można zażywać kąpieli w basenach termalnych.
  • Kranevo - to ładna, mała miejscowość wypoczynkowa z piaszczystą plażą oddalona o 8 km od Złotych Piasków.
  • Słoneczny Brzeg – miejscowość położona nad malowniczą, półokrągłą zatoką, osłoniętą od północy pasmem Gór Bałkańskich. Swoją nazwę zawdzięcza słoneczno-złotym piaskom. W okolicy Słonecznego Brzegu znajduje się kilka historycznych miejsc wartych uwagi, m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Można także wybrać się do rezerwatu leśnego „Łangoza”.
  • Rilski Monaster - najsłynniejszy i największy w Bułgarii klasztor prawosławny, położony u stóp masywu Riła. Klasztor zbudowany wśród lasów, na wysokości około 1100 m n.p.m. Klasztor wpisany jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Cerkiew Bojanska - wybudowana u podnóży łańcucha Witosza, w dzielnicy Bojana. Zdobiona wspaniałymi malowidłami średniowiecznymi świątynia jest dobrze zachowanym pomnikiem architektury z okresu feudalizmu.
  • Grobowiec Kazanłyszki - odkryty w 1944 r., jest jednym z dziewięciu zabytków bułgarskiej historii i kultury, włączonych do listy pomników historycznych i architektonicznych.
  • Skalne monastery w doline rzeki Rusenski Łom - kompleksy klasztorów. Jest tam ponad 250 kościołów.
  • Neseber - jedno z najstarszych miast w Europie.
  • Park narodowy „Pirin”.

Zdrowie

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Bułgarii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W razie potrzeby można bezzwłocznie wezwać pogotowie lub po prostu wybrać się do najbliższej przychodni. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych.

Ambasady

Ambasada RP Sofia 1000;
ul. Chan Krum 46,
tel.+3592/9872610, fax +3592/ 9872939,
www.sofia.polemb.net.
-----------------------------------------------------------------
Źródło artykułu - http://www.centraltravel.pl/przewodniki/bugaria/przewodnik-po-bulgarii
CentralTravel
Najlepsze oferty last minute - www.CentralTravel.pl