Wyszukiwarka turystyczna

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Przewodnik po państwach - Kirgistan

Położenie, powierzchnia i ludność

Kirgistan jest jedną z najmniejszych, byłych republik radzieckich. Zajmuje obszar 198 500 km2. Miejscami teren kraju wznosi się na imponujące wysokości, tak jak w przypadku Pika Pobiedy w górach Tien-szan na granicy z Chinami. Od gór tych przez terytorium Kirgistanu ciągną się na zachód ogromne, pokryte lodowcami łańcuchy górskie, takie jak Góry Fergańskie, Góry Kirgiskie i Ałatau Atłaski. Na wschodzie masyw Tien-szan otacza wielkie górskie jezioro Issyk-kul o powierzchni 6280 km2, a nieco dalej na zachód leżą dwie wielkie doliny – Marun i Kotlina Fergańska. Największymi rzekami kraju są: Naryn, Tałas, Czu i Tarym. Kraj położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie. Kirgistan graniczy z Kazachstanem, Chinami, Tadżykistanem i Uzbekistanem. Stolicą państwa jest Biszkek.
Kraj zamieszkuje wiele narodowości. Najliczniejszą grupę stanowią kirgiscy muzułmanie oraz Rosjanie. Ponadto żyją tu Uzbecy, Ukraińcy, Tatarzy, Kazachowie, Tadżykowie, Azerowie, Ujgurzy, Niemcy a nawet Polacy.
Językiem urzędowym jest kirgiski i rosyjski, a obowiązująca walutą – som. 1 som kirgiski (KGS) = 100 tyiyn.

Kultura i zwyczaje

Kirgizi to naród niezwykle przyjazny, otwarty, serdeczny i gościnny. Chętnie zapraszają obcokrajowców do domu, chcą dowiedzieć się o nich, o ich krajach i po prostu poznać ich. Obrazą dla gospodarzy jest przejść obok, nie pozdrawiając, nie zamieniając kilku słów. Jeśli zaproszą do środka, nie powinno się odmawiać. Zawsze można liczyć na piałkę (czarka bez uszka) herbaty i kawałek chleba - pysznej okrągłej lepioszki. Kobiety gospodarza podczas gościny siadają zwykle na skraju dywau (tkanego z sierści barana albo wielbłąda) i bacznie obserwują gościa pilnując, by jego czarka nie była pusta. Jeśli gość zaspokoi pragnienie, powinien położyć dłoń na piałce, mówiąc „rahmat” (dziękuję) - to sygnał dla gospodyni, żeby więcej nie nalewać.
U starych czabanów wieczorem przy ognisku można posłuchać pasjonujących myśliwskich opowieści i nierzadko narzekań na ciężki los i rządy prezydenta Akajeva.

Turystyka

Kirgistan to przede wszystkim Jezioro Issyk-kul oraz góry. Nad Issyk-kulem można odpoczywać na piaszczystych plażach (na brzegu północnym jest jednak dużo turystów głównie z Kazachstanu i Rosji) oraz kamienisto–żwirowych (na południowym brzegu, gdzie małko to przyjeżdża). Naokoło rozpościerają się widoki na szczyty o wysokości czterech tysięcy metrów. Góry kirgiskie oferują ogromne możliwości dla miłośników aktywnego wypoczynku. Można wybrać się na prostą, pieszą wędrówkę lub też ekstremalną wspinaczkę grubo ponad 7 tys. metrów. Warto wybrać się na spacer do zielonych dolin, otoczonych ośnieżonymi szczytami, z których spływają lodowce. Istnieje też alternatywa dla mniej aktywnych – na góry (nie zdobywając wierzchołków) można popatrzeć z końskiego grzbietu. Ciekawe są też lasy orzechowe nieopodal Andidżanu, oraz „Patagonia Azji Środkowej” czyli potężne skalne ściany w rejonie Batkenu.

Podróż

Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Kirgistanu. Do stolicy kraju można polecieć z przesiadką np. w Stambule, Moskwie albo Londynie. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się również w Osz.
Obecnie najtańszą opcją spośród wymienionych jest lot British Airways: Warszawa – Londyn Heathrow – Biszkek; czas trwania lotu z przesiadkami wynosi 15,5 godziny. Lotnisko w Kirgistanie znajduje się w miejscowości Manas około 40 km od stolicy. Z lotniska najłatwiej dostać się do Biszkeku wynajętą taksówką lub busem.
Z Rosji dotrzeć można również pociągiem. Jednakże mało kto decyduje się na tę 5 dniową, męczącą podróż.

Kuchnia

Kuchnia kirgiska należy kuchni środkowoazjatyckiej, potrawy zbliżone są do tych serwowanych przez Kazachów i Uzbeków, bazują głównie na mięsie (wołowina lub drób). Najpopularniejszymi potrawami są: beszparmak - konina gotowana w bulionie z kawałkami ciasta, płow - ryż z baraniną, marchewką i cebulą, lagman - gruby makaron z mięsno-warzywnym sosem, pelmeny – rosyjska wersja tortellini. Potrawy te najczęściej zagryzane są chlebem. Jako masło Kirgizi stosują owczy tłuszcz lub kaymak – rodzaj tłustego kremu. Bardzo popularny jest też ayran (jogurt) oraz suzmoe (rodzaj twarogu).Kirgizi specjalizują się także w różnego rodzaju sałatkach i surówkach.
Narodowym napojem jest kumyss, czyli sfermentowane kobyle mleko, ma ono lekko gorzkawy smak i często zawiera odrobinę alkoholu. To eliksir życia, jak mawiają Kirgizi. Najlepszy kumys można kupić w okolicach przełęczy Tëo-Aszuu.

Zwiedzanie
  • Jezioro Issyk-Kuł i jego okolice: kąpiel w termalnych źródłach, relaks w nadbrzeżnych uzdrowiskach oraz obserwowanie dzikiej przyrody.
  • Ała-Arcza – urwisty kanion, skąd widać najwyższe szczyty regionu.
  • Chopłon-Ata: hipodrom, gdzie odbywają się wyścigi konne.
  • Okolice Jalalabadu - największy targ orzeszków ziemnych.
  • Karakoł - miasto na wschodnim brzegu jeziora Issyk-kul, stanowiące ważny rosyjski posterunek wojskowy w Azji Środkowej.
  • Dolina Tash -Rabat, w której zatrzymywali się kupcy w drodze karawany do Europy. W dolinie tej wypasa się konie, jaki, kozy i owce. Stoi tam również kamienna Forteca z XI w.


Zdrowie

Konieczne jest zaświadczenie potwierdzające, że nie jest się nosicielem HIV (najlepiej w języku rosyjskim, w ostateczności w angielskim). Zagrożenia: infekcje pokarmowe, pasożyty, cholera, żółtaczka, malaria. Zalecane szczepienia: przeciw żółtaczce pokarmowej A i B. Osoby spędzające wczasy w Kirgistanie powinny szczególnie zadbać o higienę. Należy dokładnie myć kupione produkty, pić tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę oraz nie kupować produktów spożywczych na bazarach. Służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie, warunki w placówkach medycznych nie są najlepsze. Brakuje podstawowych lekarstw i sprzętu medycznego. Przed wyjazdem warto ubezpieczyć się od kosztów leczenia, gdyż opieka medyczna jest odpłatna.

Ambasady

W Kirgistanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Akredytację posiada ambasador RP w Ałmaty w Kazachstanie.

Ambasada RP w Armaty
ul. Dżarkiencka 9, róg Iskanderowa 11/13 (rejon Gornyj Gigant)
050059 Ałmaty
tel. (00-7 727) 258 15 51, 258 16 17, fax (00-7 727) 258 15 50
ambpol@poland.kz
www.almaty.polemb.net.

-----------------------------------------------------------------
Źródło artykułu - http://www.centraltravel.pl/przewodniki/kirgistan/przewodnik-po-kirgistanie
CentralTravel
Najlepsze oferty last minute - www.CentralTravel.pl