Wyszukiwarka turystyczna

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Przewodniki po miastach. - Austria, Salzburg

Salzburg to miasto wspaniale położone w północno-zachodniej Austrii, otoczone wysokimi Alpami. Przepływa tędy rzeka Salzach. Salzburg liczący 150 tys. mieszkańców jest stolicą landu sąsiadującego z niemiecką Bawarią. Miasto, usadowione wśród niedostepnych gór, przez długie wieki mogło zachować niezawisłość balansując pomiędzy Niemcami na północy, dworem habsburskim na wschodzie oraz ulegając mocnym wpływom Włoch. W pobliżu Salzburga znajdują się wyborne ośrodki narciarskie Austrii, szeroko znane w Europie. Biegnie tędy najpiękniejsza wysokogórska droga widokowa Austrii - Grossglockner Hochalpenstrasse. Salzburg to perła architektury barokowej Austrii. To miasto, w którym narodził się i komponował na dworze arcybiskupim Wolfgang Amadeusz Mozart. Ku jego pamięci co roku w Salzburgu odbywa się festiwal teatralno-operowy, który przyciąga tłumy melomanów chcących usłyszeć muzykę Mozarta w mieście, w którym się wychował.
Warto zobaczyć
Salzburg można podzielić na trzy rejony turystyczne. Pierwszy, najpiękniejszy i mogący poszczycić się największą ilością zabytków, leży na lewym brzegu Salzachu. Kolejny rejon rozciaga się na Wzgórzu Mnichów (Mönchsberg). Trzecia część, tzw. nowe miasto, leży po drugiej stronie rzeki.
Stare miasto (Altstadt), położone pomiędzy Wzgórzem Mnichów a rzeką Salzach, od 1 stycznia 1997 r. jest na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Nie ma chyba bardziej zwartego i jednorodnego kompleksu barokowego w Austrii niż starówka salzburska.
W połowie XVII w. arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau, chcąc upodobnić Salzburg do Rzymu, nakazał wyburzyć kilkaset średniowiecznych kamienic i na tym miejscu wytyczyć nowe place oraz rezydencje wzorowane na gmachach rzymskich. Odtąd w pejzażu miasta królują barokowe kopuły, wieże kościelne i fontanny. Cała starówka jest zamknięta dla ruchu kołowego.
Centralnym miejscem starówki jest katedra (Dom), otoczona placem Residenz od północy i Kapitelplatz od południa. Pierwotnie w tym miejscu stał kościół ufundowany w 774 r. przez św. Wirgiliusza-Irlandczyka, który tu sprawował posługę kapłańską, a po śmierci został kanonizowany za zasługi dla kościoła tej ziemi. Kościół kilkakrotnie spalił się. Obecna bryła pochodzi z wczesnego baroku i często bywa przedstawiana jako najbardziej okazała katedra barokowa na północ od Alp. Zaprojektował ją Włoch Santino Solari. Świątynię budowaną przez 14 lat konsekrowano w 1628 r. Potężna barokowa kopuła została zniszczona podczas nalotów alianckich podczas II wojny światowej. Później starannie ją odnowiono. W środku nie ma wielkich dzieł sztuki. Natomiast na katedralnych organach grywał Mozart. W muzeum i skarbcu katedralnym zgromadzono przedmioty będące wcześniej własnością kolejnych arcybiskupów Salzburga.
Znacznie ciekawszy jest kościół Franciszkanów (Franziskanerkirche). W sylwetce tej budowli styl romański miesza się z gotykiem, a całość uzupełniają barokowe wstawki dodane w trakcie przeróbek świątyni. Szczególnie piękny jest romański portal. Pochodzi on z pierwotnego kościoła z XIII w. Prowadzi do prezbiterium z figurami Chrystusa, św. Ruperta i św. Piotra. Wyposażenie kościoła wyszło w większości spod dłuta największego architekta barokowego, Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Artysta zachował w centralnym miejscu ołtarza wizerunek Madonny, oddając tym samym hołd Michaelowi Pacherowi, który jest twórcą tej pięknej rzeźby.
Do zachodniej krawędzi katedry salzburskiej przylega budynek Residenz. To siedziba książąt-arcybiskupów Salzburga. Swoje powstanie zawdzięcza arcybiskupowi Wolfowi Dietrichowi von Raitenau. Jak większość zabytków staromiejskich, tak i Residenz jest przykładem dojrzałego baroku. Po sekularyzacji księstwa gmach został siedzibą władz lokalnych. Obecnie mieszczą się w nim urzędy. W górnych piętrach eksponowana jest kolekcja obrazów. Na uwagę zasługuje kolekcja malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego. Znajduje się tu również niewielkie muzeum wnętrz.
Getreidegasse jest najdłuższą i najbardziej elegancką ulicą starego miasta. Delikatne portale kamienic i dziedzińce z podcieniami dodają uroku tej wąskiej uliczce biegnącej równoglegle do rzeki Salzach. W domu pod numerem 9 9 stycznia 1756 r. na świat przyszedł Wolfgang Amadeusz Mozart. Był on jednym z siedmiorga dzieci Leopolda i Anny, którzy zajmowali jedno piętro w domu. W 1880 r. międzynarodowa fundacja Mozarteum założyła muzeum, w którym możemy podziwiać wiele pamiątek po genialnym kompozytorze. Można obejrzeć tu portrety rodzinne, skrzypce i klawikord, na którym grywał Mozart.
W północnej części starego miasta mieści się Museum der Moderne Art (Muzeum Sztuki Nowoczesnej). Muzeum znajduje się na skarpie Wzgórza Mnichów. Dojeżdża się tam windą z Anton-Neumayr-Platz. W zbiorach tego muzeum warto przede wszystkim przyjrzeć się płótnom artystów przełomu XIX i XX w., takim jak Gustaw Klimt, Oskar Kokoschka i Alfred Kubin. Znajduje się tu również dział poświęcony austriackim ekspresjonistom: Herbertowi Boecklowi, Eduardowi Bäumerowi i Hansowi Froniusowi. Eksponuje się również prace współczesnych malarzy austriackich.
Na Wzgórzu Mönchsberg, nad starówką Salzbruga góruje potężna twierdza Hohensalzburg - Górny Salzburg. Można tu dotrzeć kolejką. Twierdza powstała w XI w., w czasie walk pomiędzy cesarstwem a papiestwem. W następnych wiekach stopniowo ją rozbudowywano. Dziesiejszy kształt zawdzięcza arcybiskupowi Leonhardowi von Keutschach. Motyw rzepy, jego herbu spotyka się w całym zamku. W XIX w. były tu koszary wojskowe. Obecnie twierdzę można zwiedzać. Należy się nastawić na dłuższy spacer, gdyż ta największa w środkowej Europie, zachowana w nienaruszonym stanie fortyfikacja była niemal samodzielnym miastem i zajmuje dużą powierzchnię. Posiadała własną piekarnię, kuźnię, zbrojownię, stajnie. Z bastionów i murów w stronę miasta szczerzą lufy stare armaty, które kiedyś odstręczały krnąbrnych mieszczan od buntów. Przez wieżę zamkową (Glockenturm) prowadzi droga do komnat zamkowych. Nazwa wieży pochodzi od dzwonu (Glocken - dzwon), który został tu założony w 1503 r. W narożnej wieży Reckturm mieściło się więzienie i izby katowskie. Przetrzymywany był w niej udzielny władca, arcybiskup Dietrich, który bezlitośnie ciemiężył poddanych. W końcu sam został wtrącony do lochu, w którym przetrzymywał buntowników. Metoda wymuszania zeznań za pomocą tortur była stosowana w Austrii jeszcze do 1893 r. Najpiękniejszą komnatą w zamku jest Goldene Stube (Złota komnata). Jest to bogato zdobiona izba z kasetonowym sufitem i gotyckim piecem kaflowym. Jest on wyłożony ceramicznymi płytkami w różnobarwne wzory.
Po drugiej stronie rzeki, na prawym brzegu Salzachu znajduje się kilka interesujących zabytków, zwłaszcza związanych z Mozartem.
Przy Makartplatz, w kamienicy zwanej Mozart-Wohnhaus mieszkał w latach 1773-87 Mozart. W czasie bombardowań alianckich podczas II wojny światowej dom został zniszczony. Po wojnie kamienicę zrekonstruowano i urządzono w nim małe mozartowskie muzeum.
W północno-wschodniej części Makartplatz znajduje się kościół pw. św. Trójcy. To pierwsza świątynia jaką zaprojektował Johann Bernhard Fischer von Erlach po powrocie z Rzymu. Do skonstruowania tego kościoła natchnęły go świątynie Wiecznego Miasta.
Arcybiskupi Salzburga mieli obowiązek żyć w celibacie jak każdy kapłan. Nie każdy z nich przestrzegał wytrwale tej reguły. Najbardziej jednak z nakazów prawa kanonicznego kpił arcybiskup Wolf Dietrich von Raitenau, który w 1606 r. wybudował oficjalnie dla swojej kochanki, Salome Alt, córki żydowskiego kupca, Pałac Mirabell. Uznał 15 dzieci, które mu urodziła. Założył również ogrody wokół pałacu, żeby mogła w nich spacerować z całą gromadą. W roku 1727, na zlecenie arcybiskupa Franza Antona Harracha, architekt von Hildebrandt przebudował pałac. Niestety wskutek pożaru część pomieszczeń utraciła swój dawny charakter. Ale do tej pory można podziwiać Schody Aniołów z rzeźbami Georga Donnera i salę marmurową z bogatą dekoracją stiukową. W ogrodzie otaczającym Mirabell znajdują się rzeźby przedstawiające m.in. postaci mitologii greckiej. W południowym skrzydle ogrodu mieści się oranżeria, w której otwarte jest niewielkie muzeum z galerią obrazów barokowych.
Noclegi
W Salzburgu jest mnóstwo świetnych hoteli. Ponieważ przybywa tu dużo turystów, miłośników muzyki Mozarta oraz przedsiębiorców wybór i jakość hoteli jest zróżnicowana. Należy jednak wcześniej zarezerwować miejsce, zwłaszcza w czerwcu i lipcu, kiedy ma miejsce festiwal mozartowski.
Hotel Sacher - Salzburg Schwarzstrasse 5-7 - tel.: +43 662 889770 - salzburg@sacher.com Jeden z najlepszych hoteli w Salzburgu. Do jego gości należeli Beatlesi. Każdy pokój ma inny wystrój. Obsługa jest dyskretna i uprzejma.
Gastronomia
W Salzburgu nie ma kłopotu ze znalezieniem dobrego lokalu gastronomicznego. Wybór restauracji jest ogromny. Oferują one różnego rodzaju kuchnię: od tradycyjnej austriackiej, z nieśmiertelnym Wienerschnitzel na obiad, przez skromną ale smaczną kuchnię tyrolską, po kuchnię śródziemnomorską z Włoch.
Alt Salzburg (Bürgerspitalgasse 2 - tel.: +43 662 841476 - altsalzburg@aon.at) to dobry i niedrogi lokal w centrum miasta. Mieści się w rustykalnym wnętrzu i serwuje kuchnię austriacką. Warto wcześniej zarezerwować stolik.

-----------------------------------------------------------------
Źródło artykułu - http://www.centraltravel.pl/przewodniki/austria/salzburg
CentralTravel
Najlepsze oferty last minute - www.CentralTravel.pl