Wyszukiwarka turystyczna

poniedziałek, 24 sierpnia 2009

Przewodniki po państwach - Szwajcaria

Położenie, powierzchnia i ludność

Szwajcaria jest krajem śródlądowym, górzysto – wyżynnym o powierzchni zaledwie 41 tys. km kwadratowych. Leży ona w środkowej części łuku Alp, obejmuje Wyżynę Szwajcarską i góry Jura. Głównymi rzekami są: Ren, Aare i Thur. Swoistą cechą krajobrazu alpejskiego jest występowanie licznych jezior. Największe z nich to: Genewskie, Bodeńskie, Maggiore. Stolicą kraju jest Berno. Do większych miast należą: Zurych, Bazylea i Genewa. Szwajcaria jest krajem czterojęzycznym, języki niemiecki, francuski, włoski są językami urzędowymi, retoromański jest językiem grupy narodowościowej w Gryzonii. Kraje sąsiadujące: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Liechtenstein. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski (CHF), dzieli się na 100 centymów (lub Rappen w części niemieckojęzycznej).

Kultura i zwyczaje

Szwajcaria posiada bogatą kulturę. Większe i średnie miasta mają własną orkiestrę, w teatrach i operach występują znani artyści. Międzynarodową uwagę skupiają festiwale muzyki klasycznej w Lucernie, Gstaad, Sion, festiwale jazzowe w Montreux i Willisau oraz festiwal filmowy w Locarno. Ponad 700 muzeów wzbogaca krajobraz kulturalny. Ważnych świadków przeszłości znaleźć można w kościołach, klasztorach i bibliotekach.
Mieszkańcy kraju są bardzo życzliwi, uczynni, sympatyczni i gościnni, ale też nieco zdystansowani. Cenią tradycję i szanują swoje cztery języki narodowe (niemiecki, francuski, włoski i retoromański). Podczas całego roku celebrują wiele świąt i festiwali takich jak: Silvesterchläuse, czyli noworoczne wędrówki postaci z bogato zdobionymi nakryciami głowy w Urnäsch (Appenzell), karnawał w Bazylei, Lucernie i Solothurn, Chalanda Marz, czyli przegonienie zimy w romańskiej Engadynie, Sechseläuten, czyli święto wiosny w Zurychu, walki krów w Wallis, Braderie, czyli tradycyjne święta ludowe we francuskojęzycznej części kraju.

Turystyka

Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych i z najlepiej przygotowanym zapleczem turystycznym, górskich rejonów świata. Oferuje turystom wyjątkowe połączenie różnorodności dziewiczych krajobrazów oraz pięknych, zadbanych, zabytkowych miast.
Szczyty szwajcarskich Alp wznoszą się ponad 4000 metrów do nieba, lodowce i skały a także spienione górskie potoki i wodospady spadające z hukiem w doliny wzbudzają respekt i podziw. Setki kilometrów doskonale przygotowanych tras zjazdowych, położone w urokliwych dolinach oraz luksusowe ośrodki narciarskie przyciągają co roku tłumy amatorów sportów zimowych. Kolorowe kwiaty pokrywające alpejskie łąki zachęcają do pieszych wędrówek oraz na piknik. Krystalicznie czysta woda, promenady i plaże zapraszają do opalania i kąpieli. Po drugiej stronie Alp można poczuć włoski styl życia. Tutaj pospacerować można po tętniących życiem uliczkach, wypić kawę w kawiarence, wsłuchać się w śmiech, głośne rozmowy i radość okolicznych mieszkańców. Pomiędzy Alpami i Jurą leży serce Szwajcarii (Szwajcaria Centralna). Łagodne wzniesienia, lasy, rzeki, pasące się krowy, miasta pełne życia są tak charakterystyczne dla tego regionu, jak duże ośrodki miejskie Zurych, Berno, Bazylea z bogatą kulturą i nowoczesnym przemysłem. Mnóstwo tu sklepów, restauracji i kafejek wkomponowanych w nowoczesną architekturę: Botta, Le Corbusier. Niedaleko znajdują się też rzymskie ruiny, średniowieczne zamki, barokowe kościoły. Wzdłuż brzegu Jeziora Lemańskiego ciągną się romantyczne wioski, zamki z potężnymi murami i eleganckie miasta. To szczypta „szwajcarskiej Francji”. Tutaj harmonijnie łączą się alpejskie panoramy i południowa roślinność. Stąd blisko jest do świata gór Alp Waadtlandzkich i do łagodnych wzniesień Jury. Osobom spędzającym wczasy w Szwajcarii ogromną wygodę w trakcie podróżowania zapewnia bardzo dobrze rozwinięta sieć transportu publicznego i doskonała organizacja. Tu naprawdę wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku.

Podróż

Najszybciej do Szwajcarii można dotrzeć samolotem. Z Polski lata się bezpośrednio tylko do Genewy, Bazylei i Zurychu – wyłącznie z Warszawy, liniami Swiss International Air Lines i PLL LOT. Bilety lotnicze kupimy na stronie www.Lotnicze-Bilety.pl
Dość łatwo znaleźć dogodne połączenie autokarowe. Połączenia autobusowe między Polską a Szwajcarią utrzymuje kilka firm przewozowych, z których najbardziej znane to szwajcarska Chrobot-Reisen oraz Intercars i Orbis Transport.
Z Polski nie ma bezpośredniego pociągu do Szwajcarii. Trzeba jechać z przesiadkami. Z Warszawy do Zurychu najszybciej (ok. 14 godzin) można dotrzeć przez Berlin i Göttingen, nieco dłużej przez Hanower (18 godzin), a 20 godzin zabiera podróż z przesiadką w Wiedniu.
W podróż warto wybrać się samochodem. Dojazd do Szwajcarii jest łatwy, ze wszystkich sąsiednich krajów prowadzą świetnie utrzymane drogi szybkiego ruchu i autostrady. Dłuższa, ale wygodniejsza trasa wiedzie przez Niemcy, a krótsza - przez Czechy i Austrię.


Kuchnia

Szwajcarska kuchnia to zlepek kulinarny smaków Francusko - Włosko – Niemieckich. Na zachodzie kraju, w części francuskojęzycznej popularnością cieszą się sery i ich przetwory np. typowo francuskie fondue, czy raclette (roztopiony ser z cebulą i ziemniakami). W części niemieckojęzycznej serwuje się mniej wyrafinowanie, ale za to bardziej syte dania jak np. Rösti (przysmażane na brązowo ziemniaki z cebulą), Geschnetzeltes Kalbfleisch (cielęcina w sosie śmietanowym) czy Bündner Fleisch (suszona, pikantna wołowina). Z kolei w rejonach włoskojęzycznych królują: pizza, polenta (gotowane ciasto z mąki kukurydzianej) i spaghetii, a wszystko to z dodatkiem aromatycznych ziół i oliwy.
W całym kraju za wyśmienity deser uważana jest szwajcarska czekolada, z której wytwarza się też doskonałe ciasta i ciasteczka. Szwajcarską specjalnością są też bez wątpienia sery oraz różnego rodzaju wina. Co roku w szwajcarskich winnicach wytwarza się ok. 1,2 mln. hektolitrów wina, mniej więcej po połowie białego i czerwonego. Najsłynniejsze gatunki to: Pendant, Dôle i Pinot Noir z Wallis, Lavaux, La Côte, Chablis, Salvagnin i Gamay znad Jeziora Genewskiego, Chasselas z okolic Genewy i Sylvaner ze wschodniej Szwajcarii.


Zwiedzanie
  • Berno: bazylika p.w. Św. Wincentego, parlament, dwie stare wieże – symbol miasta, Kunstmuseum.
  • Lucerna: Stare Miasto i mosty.
  • Lozanna: gotycki zamek biskupi z XIV, XV wieku, gmach uniwersytetu z XVI-XVIIIw., ratusz starego miasta, otoczony zabytkowymi domami zamożnych mieszczan.
  • Zurych: katedra Fraumunster, Kunsthaus, rejs po Jeziorze Zuryskim.
  • Bazylea: romańsko-gotycka katedra, ratusz z początku XVI wieku oraz pięknie zachowane zabudowania miejskie reprezentujące różne style architektoniczne.
  • Jezioro Genewskie - największe jezioro alpejskie.
  • Alpy Szwajcarskie.


Zdrowie

Służba zdrowia w Szwajcarii jest wyłącznie prywatna i nie ma podpisanej umowy o bezpłatnym leczeniu z żadnym krajem. Osoby planujące wczasy w Szwajcarii powinny zatem zaopatrzyć się w ubezpieczenie na pobyt łącznie z zagwarantowaniem przez ubezpieczyciela pokrycia strat związanych z wypadkiem, chorobą, pobytem w szpitalu. Wykupienie polisy powinno być obowiązkowe podczas wyjazdu narciarskiego. Powinna ona zawierać również opcję transportu poszkodowanego ze stoku. Badania i leczenie sporo kosztują. Nawet w przypadku najkrótszej konsultacji lekarskiej należy być przygotowanym na spory wydatek.

Ambasady

Ambasada RP w Bernie
Elfenstrasse 20a
3000 Bern 15
tel. 031/3580202
www.berno.polemb.net
-----------------------------------------------------------------
Źródło artykułu - http://www.centraltravel.pl/przewodniki/szwajcaria/przewodnik-po-szwajcarii
CentralTravel
Najlepsze oferty last minute - www.CentralTravel.pl